Mając do wydrukowania określone pozycje, dobrze jest wcześniej wiedzieć, na jaki rodzaj druku się zdecydować – offsetowy czy cyfrowy. Wiedząc to, można podjąć świadomą decyzję, która pozwoli cieszyć się odpowiednią jakością zamówionych odbitek. Jakie są różnice, jakich technologii się używa i czym się charakteryzują? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest druk cyfrowy?

Mówiąc najprościej, jest to druk wykonywany przy pomocy elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Jest to jedna z najpopularniejszych technik druku, którą oferują drukarnie stacjonarne oraz internetowe. Pozwala na wydruk bezpośrednio z komputera. Dane do odbitki można dostarczyć na dowolnym nośniku cyfrowym i…gotowe! Jest to szybki i niedrogi sposób drukowania, ponieważ nie wymaga żadnych form drukarskich czy innych pośrednich urządzeń. Można to w pewnym sensie porównać do druku laserowego, z tą różnicą, że jest dużo lepszej jakości. Zleceniodawcy cenią sobie również szybkość, ponieważ ta technika pozwala na otrzymanie wielu sztuk dokumentów w krótkim czasie. Chętnie wykorzystuje się ją m.in. przy przygotowywaniu wizytówek czy ulotek.

Druk offsetowy – najlepszy z możliwych?

Drukarki offsetowe wykorzystują wzajemne odpychanie się czynników drukujących i niedrukujących. Brzmi to może skomplikowanie, jednak w praktyce jest to dość proste – poszczególne elementy matrycy drukującej znajdują się na tym samym poziomie. To tzw. technika druku płaskiego. W ten sposób można dość tanio i szybko pozyskać wiele odbitek.

Od strony technicznej wygląda to następująco: aluminiowa matryca z aluminium założona jest na cylinder i przekazuje obraz projektu na pokryty gumą bęben. Następnie grafika przenoszona jest na konkretny materiał; może to być papier kredowy, offsetowy, powlekany czy zwykły karton. I właśnie za tę uniwersalność druk offsetowy jest bardzo ceniony.

Trzeba pamiętać, że w tej technice używane są specjalistyczne farby. Dlatego też jest to bardziej odbijanie czy odciskanie grafiki na materiale niż druk sensu stricto. Niemniej jednak jest to niezwykle trwały i dokładny rodzaj druku, chętnie wykorzystywany w przemyśle książkowym, przy projektowaniu plakatów czy map.

Cyfrowy i offsetowy – podstawowe różnice w druku

Podstawową i chyba najważniejszą różnicą, też z przyczyn ekonomicznych, jest liczebność nakładu. Druk offsetowy lepiej sprawdzi się przy dużej liczbie kopii. Cyfrowy natomiast odwrotnie. Im mniejszy nakład, tym offset staje się mniej opłacalny. Minimalną liczbą kopii, która zniweluje różnice cenowe to 250 sztuk.

Inną istotną różnicą jest możliwość dokonywania zmian w poszczególnych kopiach. W przypadku offsetu jest to możliwe, ale i pracochłonne, ponieważ trzeba by było zmieniać obraz na matrycy. Cyfrowy zaś pozwala na niemal nieustanne zmiany – każda sztuka może być inna. Wystarczy zmienić grafikę na ekranie komputera.

Ważne jest, aby odpowiedzieć sobie czego oczekujemy. Druk offsetowy jest na pewno lepszy jakościowo. Dlatego jeśli jest ona priorytetem, wtedy wybór jest prosty. Należy jednak pamiętać, że technika druku cyfrowego bardzo szybko się rozwija i często niemal nie widać różnicy. Decydować będą indywidualne preferencje oraz fakt, czy chcemy, aby wszystkie kopie były identyczne, czy też chcemy je zmieniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj