Roboty, sztuczna inteligencja, czy uczenie maszynowe to zagadnienia, które już dawno przestaliśmy utożsamiać jedynie z literaturą i filmami science-fiction. To co jeszcze do niedawna rozbudzało wyobraźnię i podsycało fascynację światem przyszłości, funkcjonuje już w realnym świecie i nieustannie się rozwija. Wiele osób wciąż jednak nie potrafi pojąć, czym jest sztuczna inteligencja, jak działają roboty i ich komputerowe mózgi. Ten artykuł pomoże odpowiedzieć na te pytania.

Sztuczna inteligencja (w skrócie AI lub SI) to zagadnienie, którego historia sięga lat 50. XX wieku. Już wtedy powstały pierwsze programy, które potrafiły wygrywać z ludźmi w warcaby. Niestety, moc obliczeniowa komputerów z tamtych czasów była bardzo ograniczona. Coś takiego jak sztuczna inteligencja w domu pozostawało jedynie marzeniem, które miało się spełnić dopiero za kilkadziesiąt lat. Po drodze nie brakowało jednak ekscytujących wydarzeń, które rozgrzewały wyobraźnię i dawały nadzieję na to, że roboty naprawdę pojawią się kiedyś w życiu ludzi. Informacja o przegranej szachisty Garriego Kasparowa z komputerem IBM Deep Blue szybko obiegła cały świat i sprawiła, że ludzie częściej zaczęli zadawać sobie pytanie – co to jest sztuczna inteligencja?

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja może mieć dwa podstawowe znaczenia. Jest to hipotetyczna inteligencja realizowana w procesie inżynieryjnym (a nie naturalnym), ale również nazwa technologii i dziedzina badań naukowych, które skupiają się na konstruowaniu maszyn, robotów i pisaniu programów komputerowych, które potrafią realizować wybrane funkcje umysłu i ludzkich zmysłów. Ogromny wpływ na rozwój AI miały bazy danych, które przez lata powstawały np. dzięki wyszukiwarce Google. Programiści zdali sobie sprawę z tego, że duża liczba informacji o określonych zmiennych, których dotyczy pisany program pozwala tworzyć matematyczne funkcje opierające się na analizach. Technologia ta często nazywana jest uczeniem maszynowym. W ten sposób, sztuczna inteligencja jest w stanie np. rozpoznawać twarze lub prowadzić autonomiczny samochód.

Sztuczna inteligencja w domu

Sztuczna inteligencja to nie tylko roboty i maszyny. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że głosowi asystenci tacy jak Siri, Asystent Google lub Alexa to również algorytmy, które nieustannie uczą się naszych zachowań i zwyczajów w oparciu o dostarczane danie. Sztuczna inteligencja to także boty, które nie tylko odpowiadają na nasze pytania w wirtualnych punktach informacyjnych, ale też coraz częściej automatyzują proces internetowych zakupów.

Naukowcy nie są zgodni co do tego, jak będzie wyglądała przyszłość opisywanych technologii. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim wskazują na to, że istnieje 50% prawdopodobieństwa na osiągnięcie przez sztuczną inteligencję ludzkiego poziomu jeszcze przed 2040 rokiem. Za 20 lat przekonamy się więc, czy roboty faktycznie dorównają nam swoim intelektem. Więcej o tym, jak działają roboty edukacyjne przeczytasz w artykule: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/roboty-edukacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj