Programowanie, które nieodzownie kojarzone jest z osobami dorosłymi zajmującymi się zawodowo lub hobbistycznie kodowaniem, od niedawna dostępne jest również dla najmłodszych. Kurs programowania dla dzieci cieszy się coraz większym zainteresowaniem i stanowi idealne połączenie zabawy z nauką oraz rozwojem. Co ciekawe, taki kurs programowania dla początkujących może być z powodzeniem prowadzony już nawet w przedszkolu. W tym przypadku, im wcześniej rozpoczynana jest nauka, tym daje ona lepsze rezultaty.

Kurs programowania dla początkujących – zalety

Kurs kodowania dla początkujących wprowadzany już w bardzo wczesnym wieku dzieci, przyczynia się do ich prawidłowego rozwoju. Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest jednak znacznie więcej i obejmują one między innymi:

  • naukę przez zabawę oraz stymulację rozwoju nowych połączeń nerwowych w mózgu,
  • naukę otwartości na nowe, nieznane zagadnienia,
  • stymulację kreatywności,
  • nauczanie logicznego myślenia,
  • rozwój potencjału, pasji i zainteresowań, a nawet znalezienie sposobu na życie.

Kurs programowania dla dzieci – nauka i zabawa

W przypadku najmłodszych dzieci najbardziej efektywnym sposobem uczenia jest zabawa w postaci testowania, eksperymentowania oraz rozwiązywania problemów i zagadek. Ich mózg jest niezwykle plastyczny i bardzo podatny na tego typu bodźce zewnętrzne. Przyczyniają się one do tworzenia nowych sieci nerwowych oraz prawidłowego rozwoju dzieci. Aby jednak możliwe było osiągniecie dobrych rezultatów nauka musi być dla maluchów niezwykle ciekawa. Ponadto, w miarę możliwości powinni być oni chwaleni oraz nagradzani po zdobyciu nowych umiejętności. Takie rozwiązanie znakomicie dopinguje i zachęca dzieci do dalszej pracy.

Kurs programowania dla dzieci – otwartość na nowości

Kurs kodowania dla początkujących stwarza dzieciom wspaniałą okazję do poznawania zagadnień nowych i niezwykle interesujących. Osoby dorosłe mogą bowiem odczuwać dyskomfort w mało znanych obszarach, natomiast dzieci są pozbawione uprzedzeń i chętnie biorą udział w nowych przedsięwzięciach.

Kurs programowania dla dzieci – kreatywność

Kurs programowania dla początkujących stanowi okazję do rozwoju kreatywności dzieci. Choć ich nadmierne przebywanie w rzeczywistości wirtualnej nie jest zalecane, to jednak stosowane z umiarem przynosi bardzo dobre rezultaty. Nauka poprzez aplikacje poszerza horyzonty dzieci oraz stymuluje ich otwartość na nowe technologie oraz kreatywność w ich zastosowaniu. Samodzielne rozwiązywanie problemów przez dzieci jest nowoczesnym podejściem do szkolnictwa przynoszącym bardzo dobre efekty nauczania. Jest ono przeciwieństwem nieco przestarzałego i mało efektywnego odtwórczego nauczania dzieci wedle tradycyjnie przyjętych schematów.

Kurs programowania dla dzieci – logika

Kurs kodowania dla początkujących jest okazją do nauki logicznego myślenia. Wspiera on umiejętności planowania działań oraz rozwija zdolności myślenia przyczynowo-skutkowego. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane nie tylko podczas zajęć, ale również w codziennym życiu malucha. Taka praktyczna nauka logicznego myślenia z pewnością zostanie przez niego wykorzystana na późniejszych etapach życia.

Kurs programowania dla dzieci – hobby i sposób na życie

Kurs programowania dla początkujących może stać się nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale również prawdziwą pasją, a nawet sposobem na życie. Kurs kodowania dla początkujących może być bowiem równie interesujący, jak na przykład nauka języków obcych czy tańca lub śpiewu. Ponadto, jak wspomniano programowanie i kodowanie może być w późniejszym czasie nie tylko pasją ale również sposobem na samorealizację i zarobkowanie. Programiści są bowiem bardzo pożądana grupą na krajowym oraz międzynarodowym rynku pracy i mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Gałęzie przemysłu związane z sektorem informatycznym stale się rozwijają, a w związku z tym istnieje stałe zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Należy również pamiętać o rosnącym udziale robotyki w nowoczesnym przemyśle i stałej tendencji do zastępowania pracy ludzkiej rozwiązaniami częściowo lub całkowicie zautomatyzowanymi.

Kurs programowania dla dzieci – wczesna nauka a sukces

Kurs kodowania dla początkujących stwarza możliwość nauki nowych umiejętności na bardzo wczesnym etapie życia. Wiadomym jest, że aby można było osiągnąć sukces w praktycznie każdej dziedzinie życia niezalezienie od tego czy jest to sport, czy programowanie wymagana jest ciężka praca i poświecenie już od najmłodszych lat. Tylko takie podejście zapewnia możliwość zgromadzenia dostatecznie dużej wiedzy oraz szerokiego doświadczenia. Naukę warto zatem zaczynać jak najwcześniej, aby można było maksymalnie wykorzystać drzemiący w dzieciach potencjał.

Kurs programowania dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Aby kurs kodowania przynosił bardzo dobre rezultaty, nauka powinna być dla dzieci przyjemnością, a nie tylko koniecznością. Powinna być ona wdrażana już na bardzo wczesnym etapie życia. Na rynku dostępna jest szeroka oferta sprzedaży różnorodnych zabawek edukacyjnych, zachęcających najmłodszych do kontaktu z techniką już od najmłodszych lat. Dzięki temu możliwe jest zaznajamianie malucha z obsługą urządzeń za pomocą tabletu lub smartfona. Oczywiście są to jedynie najprostsze czynności wykonywane za pomocą podstawowych poleceń. Poza samym sterowaniem zabawką, maluch może nawiązywać z nią interakcje w postaci poleceń głosowych czy gestów. Nowoczesne roboty dla dzieci mają bowiem możliwość emitowania reakcji zwrotnej w postaci na przykład dźwięku i mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno podczas zabawy w domu, jak i w przedszkolu czy podczas zajęć dodatkowych.

Artykuł powstał we współpracy z Gigantami Programowania, oferującymi kursy programowania dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj