Jeśli interesuje cię światłowodowy Internet, Poznań jest świetnym miejscem, bo go znaleźć. Ale jak to zrobić i dlaczego w ogóle powinieneś się zainteresować światłowodem?

Czym jest światłowód?

Światłowód to specjalny przewód, którym możliwe jest przesyłanie wiązek światła. Kiedy piszemy o światłowodzie czy sieciach światłowodowych, mamy na myśli Internet. Poznań należy do tych miast Polski, w których istnieje infrastruktura światłowodowa umożliwiająca podłączenie do Internetu właśnie tego rodzaju łączami – dotyczy to zarówno klientów komercyjnych (firm, biur, organizacji), jak i klientów indywidualnych (prywatnych).

Światłowodem podróżuje wiązka światła, a jej prędkość jest wyższa niż prądu we wcześniej używanych przewodach miedzianych. Dlatego w ten sposób można osiągać wyższe prędkości Internetu. Prędkości sieci światłowodowych mogą wynosić ponad 500 Mb/s. Czasem nawet dużo ponad tę wartość. W zeszłym roku poznańska firma INEA proponowała łącze o prędkości 1 Gb/s. Dziś ten sam operator ma w swej ofercie łącze 10 Gb/s! To bez wątpienia najszybszy w okolicy Internet. Poznań pod tym względem góruje zresztą nie tylko nad regionem, ale nawet… kontynentem! 10 Gb nie jest przy tym limitem i możemy spodziewać się jeszcze lepszych wyników w przyszłości, kiedy technologia przesyłu danych światłowodami bardziej się rozwinie.

To jeszcze nie wszystko. Dużą przewagą sieci światłowodowych jest ich stabilność. W trakcie złej pogody, ulewnych deszczy czy porywistego wiatru sieci oparte o przewody miedziane mogła się najzwyczajniej zerwać. W przypadku światłowodów nie ma takiej opcji – prowadzi się je zwykle pod ziemią. Są odporne na niskie i wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne.

Światłowodowy Internet – Poznań i okolice

Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy, możesz znaleźć kilku dostawców Internetu, którzy w swojej ofercie mają światłowód. Najszybszy proponuje wspomniana już INEA. Za nią plasują się Orange i Vectra, proponujący łącza o prędkości 600 Mb/s. Zauważ jednak, że ich łącza są asymetryczne, co znaczy, że szybkość wysyłania danych będzie niższa, odpowiednio: 100 Mb/s oraz 30 Mb/s dla Orange i Vectry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj